Jak budovat kvalitní zpětné odkazyK hlavním metodám budování zpětných odkazů patří registrace v katalozích, výměna odkazů, nákup odkazů, publikování odborných článků či vydávání tiskových zpráv. Než ale zpětné odkazy začnete získávat, je vhodné prověřit dobrou odkazovatelnost vlastních stránek. Dnes vám nastíním metody, kterými můžete externí zpětné odkazy získávat. Pro úplnost připomínám, že externími nazývám takové zpětné odkazy, které směřují kamkoli na váš web z cizích stránek.

Jak snadno se na vaše stránky odkazuje?

Než se pustíte do budování zpětných odkazů, zjistěte si, zda a jak snadno jde na vaše stránky odkazovat. Nejčastější a zároveň nejvážnější problémem způsobují rámce (iframes). Pokud je na webu máte, moc zpětných odkazů asi nevybudujete. Jde se pak totiž odkazovat jen na úvodní stránku a na té toho moc zajímavého pro návštěvníky nebývá. Další typickou chybou je nestálý obsah. Když už jednou na svém webu něco zveřejníte, mělo by to tam být na stejné adrese (URL) stále, třeba ještě za 20 let. Jestliže je na určité stránce jednou to a podruhé ono, návštěvníci to brzy zjistí a chuť na vás odkazovat je rychle přejde. Výše řečené samozřejmě platí i o stránkách, které časem zcela zmizí a zpětný odkaz pak vede do prázdna, resp. na chybu 404. Podobný žert provedete odkazujícímu webmasterovi opravdu jen jednou. Podruhé už na vás neodkáže.

Dále si zkontrolujte, jak vypadají URL jednotlivých vašich stránek. Měla by být co nejkratší a dobře čitelná — bez dlouhých čísel a podivných znaků. Hezká URL  jde dobře posílat emailem (nezalomí se na víc řádků), v případě potřeby je lze opsat na papír či nadiktovat po telefonu. To vše pravděpodobnost vzniku zpětných odkazů zvyšuje. Nakonec dbejte na to, aby každá stránka vašeho webu měla výrazný, jednoznačný a výstižný nadpis obsahující vhodná klíčová slova. Pokud ho mít bude, je pravděpodobné, že ho cizí webmaster použije jako text odkazu a to je, jak už víte z předešlého článku, velmi dobře. Nadpisy by samozřejmě měly být tvořeny textem, který jde, na rozdíl od obrázků, snadno kopírovat.

Metody budování zpětných odkazů

Už máte dobře odkazovatelné stránky? Výborně, můžete se pustit do budování zpětných odkazů. Následující přehled šesti hlavních metod vám pomůže začít.

Registrace v katalozích

Máte-li zcela nový web, své první zpětné odkazy asi získáte z internetových katalogů. České stránky byste měli vždy zaregistrovat do katalogů Seznam, Centrum, Atlas a ODP. Z pilnosti můžete přidat i několik menších — Quick, Tiscali atd. Ze zahraničních katalogů je důležité především Yahoo!, ovšem za registraci komerčních stránek se v něm platí 300 USD ročně.

Neměli byste zapomenout na specializované oborové katalogy, ze kterých vám může chodit návštěvníků také hodně, a navíc dobře zacílených. Vyhledat si je můžete např. v Googlu dotazy typu:

{vaše klíčové slovo} přidej odkaz

Za {vaše klíčové slovo} samozřejmě dosadíte slovo či frázi nejlépe charakterizující váš obor. Hledáte-li mezinárodní katalogy pro stránky v angličtině, použijte místo “přidej odkaz”, “submit link”, “add url”, nebo něco podobného.

Kvalitní obsah

Nejcennější zpětné odkazy jsou ty, které vznikají sami od sebe. Někomu se zalíbí obsah některé vaší stránky a spontánně na ni odkáže na svém webu. Atraktivní obsah přitom nemusejí tvořit jen zveřejněné informace. Zpětné odkazy přitahují i různé praktické webové aplikace odpovídající vašemu oboru — třeba počasí ve světě a převody měn pro cestování, či kalkulátor tepelných ztrát pro topenáře.

Výměna odkazů

Zpětné odkazy se budují i vzájemnou dohodou mezi majiteli webů. Najděte si cizí stránky, které mají tematicky příbuzný obsah, ale přímo vám nekonkurují. Pak na ně odkažte a zároveň poproste jejich webmastera o reciproční odkaz. Postupujte ale citlivě, abyste nebyli označeni za spammera. Výměna odkazů je vůbec dost komplikovaná metoda a zřejmě by si zasloužila samostatný článek. Snad někdy příště.

Publikování na cizích serverech

Velmi cenné odkazy můžete získat z oborových publikačních serverů (webzinů) či z online verzí klasickým odborných periodik. Stačí, když občas napíšete zajímavý článek a vhodnému magazínu ho nabídnete k vydání. Nezapomeňte se však dohodnout s redakcí, že pod článkem uvede u vašeho jména i vhodně formulovaný odkaz na vaše stránky. Někde je to samozřejmost, jinde kvůli tomu možná budete muset obětovat honorář. Jestliže se vám nechce psát, nebo na to nemáte čas, využijte služeb člověka, který se nazývá ghost writer a který napíše článek za vás. U nás jich sice moc nenajdete, ale v cizině je ghostwriting běžný. Hodí se tedy i pro publikování v cizích jazycích, a tudíž k získávání cenných odkazů ze zahraničí.

Účast v diskusních fórech a konferencích

Pamatujte na to, že internet je jedna velká žvanírna. Miliony lidí dnem i nocí debatují v diskusních fórech a emailových konferencích. Nějaké jistě existují i ve vašem oboru. Najděte je a aktivně se diskusí v nich zúčastňujte. Dbejte ale na to, aby vaše příspěvky byly opravdu hodnotné, jinak si reputaci spíše pokazíte. A samozřejmě se nezapomínejte podepisovat, včetně maximálně jednoho decentního a souvisejícího odkazu.

Vydávání tiskových zpráv

Pracujete-li v marketingu či public relation, jistě obesíláte sdělovací prostředky tiskovými zprávami. Na internetu ale mají tiskové zprávy ještě jeden rozměr — mnoho zpravodajských serverů pro ně má zvláštní sekce, kde je velmi ochotně zveřejňuje v plném znění. Stačí jim trochu pomoci a kromě Wordu poslat zprávu paralelně i v HTML. Pochopitelně s vhodně zakomponovanými odkazy na váš web.


Reklama:


Webové stránky

Vytvořte si vlastní úžasné webové stránky - Snadno a Rychle.

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!